Analýza MVDP na SHORT TRACKu v Novém Městě

Pokud jste neviděli páteční SHORT TRACK v Novém Městě, pak si ho určitě dejte. Matieu Van der Poel (Alpecin Fenix) a Tom Pidcock (Ineos Grenadiers), dva fenomenální univerzálové si to se světovými bajkery rozdali naplno. MTB elita obstála se ctí, ale jak se dalo čekat, laťka těchto dvou visí proklatě vysoko. Jejich doslova smrtící dispozice, včetně neuvěřitelného tahu na bránu, vyzrálé taktiky, výbušnosti a vyjímečných sprinterských předpokladů z nich už dnes činí postrach blížícího se olympijského závodu. Pojďme se tedy podívat na vítězné Watty Van der Poela podrobněji. 

Už po pár otáčkách od startovního výstřelu jeho wattmetr ukazuje 1463W(!). Vysoké startovní Watty jsou jistě důležité, ale ještě o něco důležitější je rychlý nástup kroutícího momentu. Své maximum maximum v závodě - zmíněných 1463W, zaznamenal MVDP hned v první sekundě. Tahle jeho schopnost mu v závodní praxi dává takřka jistotu, že nebude mít problém dostat se do první zatáčky na první či druhé pozici. Prvních 7s MVDP se odehrálo průměrem 1173W. 

Srdeční tepová frekvence na startu 119 úderů za minutu, po 15ti vteřinách od výstřelu ukázkově skáče na číslo 177, aby se v poměrně technickém sjezdu na stadion (opět ukázkově) zklidnila na 161 úderů.

Pro ilustraci, první dvě kola až před druhý sjezd do cílové roviny se odehrály během necelých 6ti minut a bylo třeba podat normovaný výkon 525W tj.7Wkg(!).

Nejtěžší byl první okruh, kde první výjezd znamenal pro MVDP půlminutovou špičku 758W, když se MVDP hned po statu rozhodl otestovat výkonnost svoji i svých soupeřů. Do cílové roviny se tak dostala pospolu pouze šestice nejvýbušnějších borců a tím byl úvodní test závodní způsobilosti ukončen. MVDP se uklidil na pátou pozici a tempo vedoucí skupiny se zklidnilo. Ondra Cink projížděl cílem prvního kola s 15s ztrátou na 24 místě.

Photo Credit: Michal Červený

 

Druhé a třetí kolo se neslo v „poklidném“ tempu 418W v jehož průběhu MVDP pouze krátce akceleroval na 1303W při budování pozice v nájezdu do třetího kola. Jinak nic zásadního.

Naopak čtvrté a páte kolo se opět závodí – MVDP si celkem pětkrát přišlápne na 900-1000W, z toho 2x i po rovině. Normovaný průměr za 4 a páté kolo 506W/5:07 (před oddechovým sjezdem do cílové rovinky).  Do závěrečného kola jdou s MVDP pouze 4 jezdci – Pidcock, Sarrou, Koretzky a Brandl. Druhá skupinka s Shurterem, Avancinim a Marrotem má 7s ztrátu, Ondra Cink vede třetí skupinu s mankem 15s.

 

Poslední šesté kolo si MVDP takticky počká v zákrytu až do poslední třetiny asfaltového výjezdu, zrychlí a jde do techniky s přehledem na první pozici, Pidcock neponechává nic náhodě a následuje sprintujícího MVDP a také se dostává před vedoucího jezdce s duhovým dresem (Sarrou). Po nájezdu do lesa MVDP opět akceleruje na 1105W, aby následně lehce ubral plyn, a v poslední části výjezdu opět šlape na pedál a předvádí 12s interval 700W. Je třeba si své soupeře připravit do závěrečného finále... Piccock se ale na druhém místě drží skvěle a po závěrečné Rock Garden dokonce zaútočí a jde do vedení. Oba borci získávají k dobru pár metrů a už se blíží cílový spurt.

Na cílový asfalt se vrhá Pidcock z první pozice, MVDP vytrhává tretru z pedálu, ale zacvakne ji zpět tak rychle, že to nebylo okem téměř postřehnutelné. Dojíždí si Pidcocka a neomylně se metr po metru sune na první pozici. Vyhrává přesvědčivě o délku svého biku. Třetí Sarrou je za vítěznou dvojicí 2 vteřiny. Ondra Cink dobojuje skvěle na 15.místě se ztrátou 16s.

Photo Credit: Michal Červený

 

Skvělé představení korunované neskutečným závěrečným sprintem v rychlosti téměř 55km/h (!). Tohle umí na silničním kole jen pár lidí na světě. Ale na bajku?

Závěrečný souboj Van der Poel vs. Tom Pidcock trval dlouhých 13s a odehrál se v případě MVDP průměrem 1133W (i s vytržením a opětovným nacvaknutím pedálu). Maximum v prvních 2 vteřinách po nacvaknutí - 1360W. Maximální rychlost v cílové rovině 53,3km/h. Maximální kadence 109. Srdeční tepová frekvence 181 (maximum 189 zaznamenal při závěrečném nástupu v terénu před cílovým sjezdem).

Tento fantastický závod na 6kol trval celkem 21minut. Fenomén MVDP ho absolvoval normovaným výkonem 451W (6,01W/kg). Závod žen, byl o kolo kratší a trval o tři minuty déle.

Perlička na závěr: "Dneska jsem neměl moc dobré nohy, tak snad to bude v neděli lepší." Konstatoval Van Der Poel v cíli. Soupeřům zřejmě nezbývá doufat, že to byl jen podařený vtip. Každopádně už za pár hodin uvidíme jak to Mathieu myslel.Přihlaste se k odběru novinek ať Vám neuteče žádná novinka ze světa výkonnostního sportu.