Těšíme se na Vás v zázemí naší prodejny, laboratoře a poradenského centra: Kosmonosy, Boleslavská 199

MČR v silničním závodě jednotlivců

187km / 2827m / 40,9km/h / 4:50

Silniční šampionát potvrdil skvělou výkonnost současné české cyklistiky a dal vyniknout novým talentům. Režii závodu pevně ve svých rukou opět držela týmová stálice ELKOV KASPER, a to i přes obtížnost profilu (nastoupaných 2800m) a snahu velmi silných jezdců z profi stájí (Hirt, Turek, Vakoč, Štybar, Černý, …) o vítěznou spolupráci. Příjemným překvapením byl výkon mladíků U23 Vojty Řepy, který skvěle sekundoval v předlohém úniku Zahálkovi a Jakuba Boučka, jenž se vždy bez problémů dotáhnul v nejtěžším stoupání jak na útočícího Štybara tak posléze v posledním kole i Černého, aby 8km před cílem naprosto bez ostychu sám zaútočil na titul! Parádní vizitka obou talentů a všech zůčastněných jezdců.

MCR_2020 (2)

Od začátku závodu se jelo velmi svižně, průměrná rychlost v obtížném profilu činila 40km/h. Pro 72kg vážícího Matěje Zahálku v úniku to znamenalo pohybovat se po celých 5 hodin normovaným výkonem 338W (4.69W/kg)!!!. Jezdci v hlavním poli to měli o něco jednodušší, 77kg vážící Josef Černý zaznamenal “pouze” 323W (4.19W/kg), tedy přesně o 0,5W/kg snazší jízda.

Pro udržení v poli museli závodníci zvládnout opakovaně 5ti minutové silové stoupání v Dobrovici (max 13%) výkonem blízkým 6W/kg a 6ti minutové stoupání v Jemníkách výkonem 4,5W/kg. 4% sklon v tomto pozvolnějším kopci dovoloval jezdcům v pelotonu pošetřit síly jízdou v závětří, jelikož nahoru se jezdilo třicítkou. Nejlépe situaci ilustruje záznam wattmetru Matěje Zahálky, který na stejný čas 6:14 pro zdolání tohoto stoupání musel  vynaložit osamoceně v úniku 412W, kdežto v posledním kole po dostižení vedoucí skupinou “pouze” 374W. Tedy jízda ve skupině v tomto stoupání šetřila téměř 40W (!).

Atak Honzy Hirta v nejprudším místě předposledního stoupání z Dobrovice znamenal v jeho podání 1,5 minutový výkon na úrovni 7,8W/kg (!!!), jímž oddělil zrno od plev a pro profíky vyřešil selekci vítězné skupiny včele se Štybarem a spol., ale prakticky celým týmem ELKOV KASPER v zádech.

V posledním stoupání z Dobrovice se pokusil závod pro sebe rozhodnout Pepa Černý, který vložil na 1,5minuty 6,8W/kg, ovšem skupinu to neudolalo, takže se opět sjela. Překvapivý atak Boučka na vrcholu před sjezdem likvidoval Michal Kukrle až v závěru klesání 10ti vteřinovým nástupem 950W(!). Kolem Boučka se tak prohnal neskutečnou rychlostí a plno práce s jeho dostižením měl opět Štybar.

Poslední 2,5minuty závodu se odehrály průměrem 500W a finále už znáte. Štybarovi se povedla školácká chyba, když 250m před cílem si za zády nechal akcelerovat Ťoupalíka, a na mokrém povrchu už ho nedostihnul. Ťoupalíkovi stačilo na mistrovský titul v mírném stoupání zrychlit ze 40 na 50km/h.

Atraktivní trať se odměnila překrásným závodem, skvělá režie a výkonnost celého týmu ELKOV KASPER a jezdců World Tour přinesla zasloužené ovoce.

Ale nejen to – byli jsme svědky vynikající výkonnosti téměř 30ti nejlepších závodníků (29tý dojel Jan Hirt pracující v zájmu WorldTour jezdců), prvních 10 bylo v cíli v jedné minutě.

Wattmetry jezdců to jen dokládají, tenhle závod byl na výkon, kdo nezvládnul 5h/300W cíle se nedočkal. Pro ilustraci normované výkony několika předních jezdců Matěj Zahálka 338w/72kg, Josef Černý 323w/76kg, Jan Hirt 298W/60kg, Dan Turek 326W, Michal Kukrle 355W, Alois Kaňkovský 337W.

Podrobněji o průběhu zde: https://www.roadcycling.cz/clanek/oda-na-cyklistiku-mistrem-republiky-adam-toupalik-pred-zdenkem-stybarem

Robert Kleiner,
s1w.cz

 

Přihlaste se k odběru novinek ať Vám neuteče žádná novinka ze světa výkonnostního sportu.Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení