Těšíme se na Vás v zázemí naší prodejny, laboratoře a poradenského centra: Kosmonosy, Boleslavská 199

EVERESTING: Contador překonán o 23minut

Když jsme komentovali Everesting Jardy Kulhavého a současné dění ohledně této novodobé chlapácké disciplíny, věštili jsme její brzký a výrazný progres. Málokdo asi věřil našim výpočtům, když jsme predikovali, že tehdejší světový rekord amerického bikera, národního šampióna, Keegana Svensona z konce května 7:51:46, 4,5W/kg, má ještě více než hodinovou rezervu. A bum, je to tady.

Ronan McLaughlin, v současné době hobby cyklista s plným pracovním úvazkem, ale s bohatou závodní historií (účastník světového šampionátu U23 2008), svůj druhý pokus zakončil na hodnotě 7:04:41 a drží s tedy s obrovským náskokem oficiální rekord výkonem lehce nad 7hodin.

McLaugh

Zřejmě ani Vám neuniklo, že od Svensonova pokusu se udála spousta věcí a tento rekord byl v uplynulých týdnech překonán už několikrát. Nejprve se o něj pokusil jen tam mimochodem v rámci svého soustředění v rakouském Oetzu elitní vrchař Bora-Hansgrohe Emanuel Buchmann, ale jeho o téměř půl hodiny lepší výkon 7:28 nebyl oficiálně uznán, neboť jeho první stoupání od hotelu bylo jiné než ta zbývající. Buchman si zvolil 9,5km dlouhé 11% stoupání na Haimingerberg, které včetně úvodní pasáže z druhé strany kopce právě z vesnice Oetz absolvoval 9x.

Buch

Mimochodem tenhle kopec z vesnice Oetz důvěrně znají všichni, kteří někdy absolvovali věhlasný Oetztálský silniční marathon. Buchman stoupal strojovým tempem lehce přes 300W, což při jeho váze 60kg dávalo čistých 5W/kg a úctyhodných 1550VAM (vertikálně nastoupaných metrů za hodinu).

Buch_ride

Poté se ke slovu dostal Lachlan Morton z Education First, který napodruhé ustanovil 7:29:57, přičemž jeho první pokus nebyl uznán díky špatně výškově ocejchovanému Strava segmentu. Lachlan šel za rekordem velmi cíleně a optimalizoval od trasy, teploty, sklonu, zatáček, atmosferického tlaku, bidonů úplně vše. Včetně 1,7km krátkého a 11% prudkého úseku, který zdolal 47x. I proto mu stačilo 4,19W/kg a VAM 1480.

Následně nastoupil nestárnoucí šampión Alberto Contador, který na 78mi opakováních kilometrového, naprosto rovného úseku se sklonem 13% zaznamenal 7:27:20. Maximální rychlost ve sjezdu? 96.1km/h. Na jeho pokusu je zajímavé, že nepoužil Wattmetr, řídil se svým pocitem. A podle toho jak se cítli také úseky vypadaly. Své nejlepší VAM dosáhnul hned na druhém úseku 1949(!!!)/3:49 a je jasné že po prvním zahřívacím kole to prostě dle svého zvyku napálil co to šlo. Další svoje výjezdy držel na neskutečných VAM 1700-1800 (tj.4:00-4:30), aby na něj zhruba po 4,5 hodinách dolehla výrazná krize, z které se až do konce (tedy další 3 hodiny) už prakticky nedostal. Své poslední úseky zvládal v rozmezí 5-6minut (VAM 1100-1300). Prostě "el Pistolero" jak vyšitý.

Cont

Současný rekordman McLaughlin také neponechal nic náhodě a optimalizoval i svůj silniční speciál. Ponechal si pouze 3 převody - vepředu jedopřevodník s 39z, vzadu pouze 32/28/26z. Nepotřebné oblouky řídítek uříznul, žádné diskové brzdy.

McLaugh_bike

Zvolil 810m dlouhé stoupání s extrémním, 14% sklonem, které bylo třeba zdolat 62,5x. Díky tomuto extrémnímu sklonu mu stačilo absolvovat pouhých 130km. VAM ve výjezdech uržoval lehce nad 1500, k čemuž mu stačil výkon okolo 320-330W a tedy pro něj přijatelných 4,13W/kg - tedy téměř o celý W/kg méně než Many Buchman.

 McLagh_route

Takže na závěr nezbývá než konstatovat - až se na optimalizovaný 5ti minutový úsek do kopce vydá některý ze současných TOP vrchařů v závodní formě a s wattmetrem, máme se na co těšit!

Robert Kleiner,
SPEEDweaponryPřihlaste se k odběru novinek ať Vám neuteče žádná novinka ze světa výkonnostního sportu.Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení